Баскетбол

Правила гри у баскетбол

Грають дві команди, кожна з 12-ти чоловік. З них 5 гравців — польові, інші — гравці на заміну. Баскетбольний матч складається з чотирьох таймів, кожен по: 10 хвилин — за правилами FIBA. 12 хвилин — за правилами NBA. Між таймами передбачені короткі тайм-аути, по кілька хвилин.
    Точний кидок приносить команді 1,2 або 3 очки. 1 — якщо м’яч закинутий зі штрафного кидка. 2 — якщо кидок здійснений з близької або середньої дистанції. 3 — якщо кидок зроблений з дальньої дистанції (через «триочкової лінії»).
    Нічиїх в баскетболі не буває. Якщо в основний час обидві команди набирають однакову кількість очок, то призначається 5-хвилинний овертайм. Якщо ж і він завершиться в нічию, то призначається наступний овертайм — до тих пір, поки не визначиться переможець.
    У «дорослому» баскетболі діє «Правило двох кроків»: гравцеві, володіє м’ячем, дозволяється зробити не більше двох кроків, після чого він зобов’язаний або дати пас, або здійснити прицільний кидок — в загальному, розлучитися з м’ячем. Третій крок — вже «пробіжка», за яку м’яч віддається команді суперників. Зупинка після ведення з м’ячем в руках і знову починає дриблінг кваліфікуються як «подвійне ведення», яка також призводить до віддачі м’яча суперникам. Тому і під час зупинки баскетболіст повинен продовжувати ведення (тобто стукати м’ячем об підлогу, ведучи його). М’яч в баскетболі можна вести і однієї, і іншої, і по черзі, але тільки не двома руками відразу. Якщо гравець отримав м’яч, стоячи на місці, або зупинився після того, як отримав м’яч, йому не дозволяється відривати від підлоги опорну ногу раніше, ніж він випустить м’яч з рук.
    На відміну від «дитячого» баскетболу, у «дорослому» є також «Правило трьох секунд», що забороняє будь-якому гравцеві з атакуючої команди перебувати в зоні штрафного кидка більше трьох секунд.
    Баскетбольне поле для «дорослих» матчів повинно мати форму прямокутника і тверде, ідеально рівне покриття. Розмір майданчика для визначається правилами як 28 метрів в довжину і 15 метрів у ширину. Висота стелі приміщення, згідно з правилами, повинна бути не менше семи метрів. До речі, до 70-х років офіційні змагання з баскетболу проводилися не тільки в залах, але і на відкритому повітрі.
     «Правильна» розмітка:
 - обмежувальна лінія по всьому периметру майданчика.
 - центральна лінія, що ділить поле навпіл.
коло 1,8-метрового радіусу в центральній зоні.
 - «триочкові лінії»: півкола радіусом в 6,75 м (в FIBA) або 7,27 м (в NBA).
 - лінії штрафного кидка: довжиною 3,6 м від лицьової лінії, паралельно їй, таким чином, щоб її дальній край перебував на відстані 5,8 м від внутрішнього краю лицьова й лінії, а середина співпадала б з серединою лицьової лінії.

Стартує матч в центрі майданчика. При цьому суддя підкидає м’яч вгору, між двома гравцями протиборчих команд. Брати м’яч в руки їм не можна, можна тільки торкнутися його. Момент торкання є моментом початку матчу, і стартує відлік ігрового часу. Ігровий час фіксується суддею-Секундометриста.
     Після кожного свистка секундомір зупиняється — і з відновленням гри запускається знову. (Звідси в баскетболі терміни «живий м’яч» і «мертвий м’яч».)
     Цікаво, що за колишніми правилами гравець міг володіти м’ячем необмежений час, як в «дитячому» варіанті баскетболу. У 1960-і роки був введений 30-секундний (в FIBA) і 24-секундний (в NBA) ліміт часу: при його закінчення команда м’яч втрачає. По свіжих правилам FIBA ​​2000-го року, в цілому на атаку командам теж відводиться не більше 24-х секунд. У складі суддівської бригади навіть є спеціальний «оператор 24-х секунд», що стежить за чітким дотриманням даного правила. Крім того, введено також «Правило восьми секунд» (за цей час команда, що опанувала м’ячем на своїй половині майданчика, зобов’язана перевести його з тилової зони на передову).
     Нерідко суддям доводиться розігрувати в ході матчу так звані « спірні м’ячі ». М’яч визнається спірним в наступних випадках:
   - коли два суперника міцно схопили м’яч і ніяк не поступаються його один одному.
 - коли м’яч вилетів за межі майданчика від торкання відразу двох гравців протиборчих команд, або суддя не може на 100% точно визначити, який з гравців торкнувся м’яча останнім.
   - коли м’яч завис — застряг між щитом і кільцем. і т.д.
     У складі кожної грає команди — п’ять польових гравців, плюс ще 5-7 спортсменів в запасі. Кількість замін баскетбольними правилами не обмежена. Однак проводити їх можна тільки під час зупинки секундоміра.
     Згідно з правилами FIBA, на змаганнях баскетболісти виступають під номерами з 4 по 15. Числа 1, 2 і 3 не використовуються, так як судді по ходу матчу часто використовують жести з цими числами.
    Заборонені прийоми, які караються попередженнями (фолами) — це удар суперника по руках, штовхання або затримки руками, наступання на ноги, зустріч суперника ногою (як прямий, так і зігнутою в коліні). Якщо протягом матчу гравець отримує п’ять зауважень (в FIBA) або шість (в NBA), то він видаляється з поля до кінця зустрічі.
     У спортивній секції з баскетболу грамотно будується колективна робота, яка благотворно впливає як на фізичну підготовку, так і на розумовий розвиток дітей. Дитина гарантовано отримує на заняттях ще й емоційне розвантаження, яка, безумовно, регулярно потрібна школярам і дошкільнятам. Грамотний педагог починає кожне тренування з ретельної розминки, що дозволяє значно знизити ризик виникнення травм. Активна частина заняття для дітей триває від 20 до 40 хвилин , щоб вони не сильно втомлювалися , морально і фізично , від тренувального процесу , і не втрачали інтерес до баскетболу , а , навпаки , відкривали все нові грані цього чудового виду спорту !